Osteoporóza
znamená doslova „porézní kost“. Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje ztrátu kostní hmoty, tím zvyšuje riziko zlomenin, nejčastěji kyčle, páteře a zápěstí.
Kost je živá tkáň, která je neustále odbourávána a nahrazována. Normálně je tvorba a resorpce kosti těsně vyvážená. Osteoblasty (buňky, které tvoří organickou matrici kosti a následně kost mineralizují) a osteoklasty (buňky, které resorbují kost) jsou regulovány parathormonem (PTH), kalcitoninem, estrogenem, vitaminem D, různými cytokiny a dalšími lokálními faktory, jako jsou prostaglandiny. Osteoporóza nastává, když tvorba nové kosti nestíhá úbytek staré kosti.


Vnitřní stavba zdravé kosti,
kost je stabilní, pružná, pevná.
Vnitřní stavba řídké kosti,
kost je křehká, snadno se zlomí.
Kostra se takto v průběhu života neustále remodeluje. Hlavně během růstové fáze puberty, tak převládá novotvorba kostí ca. až do 30. roku života. Tehdy je dosaženo největší kostní hmoty, poté převládá její úbytek. Ztráta kostní hmoty je u zdravých lidí typicky mezi 0,5 a 1 % ročně. U pacientů s osteoporózou je vyšší, v těžkých případech až o 6 % ročně.

Příčiny a rizikové faktory
Lékaři rozlišují dvě formy osteoporózy: primární a sekundární.
Primární forma se vyskytuje v 95 procentech případů. Jednak se vyskytuje u žen v období menopauzy kvůli nedostatku estrogenu, který je důležitý pro vývoj kostí. Dále může úbytek kostní hmoty narůstat s věkem u mužů i žen, zejména po 70. roce věku. Lékaři pak hovoří také o stařecké osteoporóze.
Ve zbývajících případech se jedná o sekundární osteoporózu.
Zde dochází k úbytku kostní hmoty v důsledku jiných onemocnění např. artróza, hypertyreóza, nebo v důsledku dlouhodobého užívání léků, jako je kortizon nebo antidepresiva.
Obě formy osteoporózy jsou navíc podporovány i dalšími faktory: Například ženy jsou obecně častěji postiženy kvůli jejich jemnějším kostem. Svou roli hraje i dědičná predispozice. Pokud se jeden rodič již potýkal s úbytkem kostní hmoty, riziko pro děti se zvyšuje. V neposlední řadě může osteoporózu podporovat i nezdravý životní styl s nízkou mírou pohybu, nezdravou stravou, kouřením nebo nadváhou.
Tichý zloděj kostí
Záludné na této nemoci je, že se objevuje postupně, nebolí! Nemůžete vědět, že máte osteoporózu, dokud nejsou následky vážné. Pacienti s osteoporózou jsou asymptomatičtí, dokud nedojde ke zlomenině. Nezaměňujte to však se zlomeninou kosti zdravého člověka, který si při sportu, nebo úrazu zlomí nohu nebo ruku. U osteoporózy „papírovatí“ všechny kosti v těle, hroutí se obratle a k jejich zlomenině stačí zakašlání nebo kýchnutí, ke zlomenině ruky pak zvednutí těžké tašky. Kosti také nemají potenciál hojit se, což přináší další komplikace.
Zlomeniny kostí, zejména páteře nebo kyčle, jsou nejzávažnější komplikací osteoporózy. Zlomeniny kyčle mohou mít za následek invaliditu a dokonce zvýšené riziko úmrtí během prvního roku po úrazu.

Přesto se při postižení osteoporózou nebo osteopenií
objevují první varovné signály:
– Bolest zad způsobená zlomeninou nebo zhroucením obratle.
– Ztráta výšky v průběhu času.
– Shrbený postoj nebo shrbená záda.
– Kost, která se zlomí mnohem snáz, než by se čekalo.
Včasná diagnostika
Aby se nemoc nerozvinula, nebo aby byla zachycena v počátku, je potřeba ji včas diagnostikovat. Důležitou součástí diagnostiky je Měření hustoty kostí (DEXA), které důrazně doporučujeme rizikovým skupinám a osobám s prvotními příznaky. Rentgenové snímky vyšetřují bederní páteř a krček stehenní kosti. Lékaři tak určují tzv.
T skóre a Z skóre.

T skóre: Toto číslo ukazuje hustotu kostí, kterou máte ve srovnání s hodnotou T 0, třicetiletého člověka stejného pohlaví s maximální kostní hmotou. T skóre -1 (mínus 1) a vyšší se považuje za normální. T skóre mezi -1,1 a -2,4 je klasifikováno jako osteopenie (nízká kostní hmota). T skóre -2,5 a nižší je definováno jako osteoporóza. T skóre se používá k odhadu vašeho rizika vzniku zlomeniny a také k určení, zda je nutná léčba.
Z skóre: Toto číslo odráží hustotu kostí, kterou máte ve srovnání s ostatními lidmi ve vaší věkové skupině a stejné velikosti a pohlaví. Pokud je vaše Z skóre neobvykle vysoké nebo nízké, může to znamenat potřebu dalších lékařských testů.
Prevence a léčebná opatření
Faktory, které nemůžete ovlivnit
Věk a pohlaví – nejdůležitějšími rizikovými faktory osteoporózy jsou pokročilý věk u mužů od 65 let, u žen po menopauze. U žen hraje významnou roli menopauza (nebo chirurgické odstranění vaječníků), po které má nedostatek estrogenu přímý vliv na rychlé snížení minerální hustoty kostí, zatímco u mužů má pokles hladiny testosteronu srovnatelný, ale méně výrazný účinek.
Etnická příslušnost – osteoporóza se vyskytuje u lidí ze všech etnických skupin, bílý nebo asijský původ predisponuje k osteoporóze.
Dědičnost – osoby s rodinnou anamnézou zlomenin, stejně jako nízkou hustotou kostního minerálu, jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění osteoporózou.
Stavba těla – malý vzrůst, hubená postava je také neovlivnitelným rizikovým faktorem spojeným s rozvojem osteoporózy.
Nemoci a jejich léčba – nemoci a dlouhodobé užívání některých léků mají také vliv na demineralizaci kostní tkáně. Dle potřeby se informujte u vašeho praktického nebo odborného lékaře na váš konkrétní případ.
Faktory, které však ovlivnit můžete
Alkohol a kouření – konzumace alkoholu a kouření mají prokazatelně vyšší riziko vzniku osteoporózy ve srovnání s abstinenty a nekuřáky.
Nedostatek vitaminu D – nízká hladina cirkulujícího vitaminu D je běžná u starších lidí po celém světě. Již mírný nedostatek vitaminu D je spojen se zvýšenou produkcí parathormonu (PTH), který zvyšuje kostní resorpci, což vede ke ztrátě kostní hmoty.
Podvýživa – výživa má důležitou a komplexní roli při udržování dobrého stavu kostí. Mezi identifikované rizikové faktory patří nízký vápník, fosfor, hořčík, zinek, bór, železo, fluor, měď, vitamíny A, K, E a C a D.
Nadbytek sodíku je rizikovým faktorem. Vysoká kyselost krve může souviset se stravou a je známým antagonistou kostí. Nerovnováha mezi omega-6 a omega-3 polynenasycenými tuky je ještě další identifikovaný rizikový faktor.
Podváha – výskyt osteoporózy je nižší u lidí s nadváhou.
Fyzická aktivita – dále byla potvrzena vysoce významná korelace mezi pevností kostí a silou svalů. Cvičení může zvýšit maximální kostní hmotu dosaženou v dospívání.
Steroidy – dlouhodobé užívání steroidů má prokazatelně negativní vliv na hustotu kostní tkáně.
Těžké kovy – byla prokázána přímá souvislost při expozici kadmia a olova s onemocněním kostí. Již nízká expozice kadmia je spojena se zvýšenou ztrátou minerální hustoty kostí u obou pohlaví, což vede k bolesti a zvýšenému riziku zlomenin, zejména u starších osob a u žen. Vyšší expozice kadmia vede k osteomalacii (měknutí kosti).
K prevenci onemocnění se tedy doporučuje zdravý životní styl, základem je vyvážená strava. Pro pevné kosti je důležitý zejména vápník a vitamín D. Dobrými zdroji vápníku jsou mléčné výrobky, špenát nebo brokolice. Vitamín D je obsažen v tučných rybách a vejcích, také sluneční světlo je velmi užitečné. Důležitý je také pravidelný pohyb, který má pozitivní vliv na stavbu kostí a podporuje svalovou sílu a koordinaci.
Každý, kdo si všimne příznaků osteoporózy, by měl rozhodně navštívit lékaře. Čím dříve je nemoc rozpoznána a léčena, tím méně ovlivňuje každodenní život a postoj k němu.